Mezi odborníky panuje shoda na tom, že do cca 8 až 10 let je dětský mozek natolik plastický, že vytvoříme-li dítěti vhodné podmínky, je schopno druhý, ba i třetí jazyk vstřebat na úrovni rodilého mluvčího. Něco, s čím my dospělí můžeme bojovat, jak chceme, a až na pár výjimečně nadaných jedinců neuspějeme, byť do toho investujeme řádově více času. Něco, co dá dítěti oproti jeho méně jazykově vybaveným vrstevníkům do budoucna spoustu příležitostí a obrovskou výhodu na trhu práce.
Vývojoví psychologové na druhou stranu varují před postupy některých ambiciózních rodičů, kteří dítěti tlačí angličtinu (a mnohdy i další dovednosti) příliš brzy. Shodují se, že s cizím jazykem je ideální počkat alespoň na věk 3 let, tedy dobu, kdy už je zpravidla možné u dítěte diagnostikovat případné poruchy v psychomotorickém vývoji. Nejsou-li tam, hurá na angličtinu. Pokud tam jsou, dítě bude mít dost práce s klíčovými vývojovými prioritami a angličtina musí počkat. V případě bilingvní rodiny samozřejmě neplatí, že by jeden z rodičů měl na svou mateřštinu 3 roky zcela rezignovat, nebo že čeští rodiče žijící v zahraničí by dítě měli stínit před celým cizojazyčným okolím. Doporučení na zavádění druhého jazyka od věku 3 let je spíše pro rodiny, které by výuku angličtiny u dítěte musely složitě zajišťovat, místo toho, aby to byla přirozená věc.
Zbývá se podívat, jak by výuka po třetím roce měla vypadat, tak abychom co nejvíce využili kritické období do nástupu puberty, kdy se dítě jazyk učí jinými, mnohem účinnějšími mechanismy. V ideálním případě by dítě mělo být vystaveno angličtině denně, nejlépe několikrát denně. Velice důležitá je kompetence lektora, jak jazyková, tak pedagogická. Vzhledem k tomu, že děti umí napodobovat mnohem přesněji než dospělí, by vybraný učitel angličtiny měl být na úrovni rodilého mluvčího a mít bezchybný přízvuk. Neméně důležitá je zkušenost učitele s výukou malých dětí - musí umět udržet pozornost dětí, podporovat je, využít jejich zvědavosti a dát jim pocit bezpečí. Pro motivaci dětí je ideální výuka v malé skupince, formou hry a různorodých aktivit provázených komunikací. Takováto ideální konstelace výuky není bohužel pro většinu rodičů realistická. Přimíchat ale dítěti angličtinu alespoň v nějaké míře a pokud možno pravidelně, ještě než jde do školy, je vždy lepší než nic.
Jsme tam, kde jste vy