VYHLEDEJ...
PŘEHLED ŠKOL
školu
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Typ:
Zaměření:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Typ:
Text:

Jaký věk je ideální pro výuku angličtiny u dětí?

PR článek PlaCla 4 2019 výuka dětí angličtina online

“Čím dřív se s angličtinou začne, tím snáz si ji dítě vezme za svou!” “Děti v předškolním věku si potřebují hlavně hrát, hýbat se a objevovat. Na ostatní mají dost času potom!” Že taky nevíte, co si z těch dobře míněných rad vybrat a jestli se snažit u svého potomka s nějakou formou výuky, třeba dětským kurzem angličtiny, začít dřív, než se toho úkolu chopí škola? Jak najít správnou rovnováhu mezi ambicemi, které do svého dítěte promítáme, a jeho pohodovým vývojem?

Mezi odborníky panuje shoda na tom, že do cca 8 až 10 let je dětský mozek natolik plastický, že vytvoříme-li dítěti vhodné podmínky, je schopno druhý, ba i třetí jazyk vstřebat na úrovni rodilého mluvčího. Něco, s čím my dospělí můžeme bojovat, jak chceme, a až na pár výjimečně nadaných jedinců neuspějeme, byť do toho investujeme řádově více času. Něco, co dá dítěti oproti jeho méně jazykově vybaveným vrstevníkům do budoucna spoustu příležitostí a obrovskou výhodu na trhu práce.

Vývojoví psychologové na druhou stranu varují před postupy některých ambiciózních rodičů, kteří dítěti tlačí angličtinu (a mnohdy i další dovednosti) příliš brzy. Shodují se, že s cizím jazykem je ideální počkat alespoň na věk 3 let, tedy dobu, kdy už je zpravidla možné u dítěte diagnostikovat případné poruchy v psychomotorickém vývoji. Nejsou-li tam, hurá na angličtinu. Pokud tam jsou, dítě bude mít dost práce s klíčovými vývojovými prioritami a angličtina musí počkat. V případě bilingvní rodiny samozřejmě neplatí, že by jeden z rodičů měl na svou mateřštinu 3 roky zcela rezignovat, nebo že čeští rodiče žijící v zahraničí by dítě měli stínit před celým cizojazyčným okolím. Doporučení na zavádění druhého jazyka od věku 3 let je spíše pro rodiny, které by výuku angličtiny u dítěte musely složitě zajišťovat, místo toho, aby to byla přirozená věc.

Zbývá se podívat, jak by výuka po třetím roce měla vypadat, tak abychom co nejvíce využili kritické období do nástupu puberty, kdy se dítě jazyk učí jinými, mnohem účinnějšími mechanismy. V ideálním případě by dítě mělo být vystaveno angličtině denně, nejlépe několikrát denně. Velice důležitá je kompetence lektora, jak jazyková, tak pedagogická. Vzhledem k tomu, že děti umí napodobovat mnohem přesněji než dospělí, by vybraný učitel angličtiny měl být na úrovni rodilého mluvčího a mít bezchybný přízvuk. Neméně důležitá je zkušenost učitele s výukou malých dětí - musí umět udržet pozornost dětí, podporovat je, využít jejich zvědavosti a dát jim pocit bezpečí. Pro motivaci dětí je ideální výuka v malé skupince, formou hry a různorodých aktivit provázených komunikací. Takováto ideální konstelace výuky není bohužel pro většinu rodičů realistická. Přimíchat ale dítěti angličtinu alespoň v nějaké míře a pokud možno pravidelně, ještě než jde do školy, je vždy lepší než nic.

 

12.4.2019


Jsme tam, kde jste vy

Naše projekty
Logo Kampomaturitě SeminarkyBottomLogo vysokeSkolyLogoBottom VOSLogoBottom
Střední odborné školy ucebniobory.com zakladniskoly.com Jazykové školy
autoskoly.com Adresář škol Čtenářský deník  

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 606 411 115

Užitečné informace

    Zasílání novinek

    Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

    Doporučit známému