Spousta českých vysokých škol je zapojených do projektu Erasmus+, bohužel musíme dodat, že tím snahy dost často končí. Pokud začnete zvažovat, zda je v tomto ohledu lepší veřejná nebo soukromá VŠ, musíme dodat, že ty soukromé mají většinou navrch. Jsou zvyklé se o své studenty více starat a zařídit, aby po škole bez problémů všichni našli uplatnění na dobře placené pozici. Příkladem je Vysoká škola podnikání a práva v Ostravě.
Co u škol hledat?
Zajímejte se, jestli vysílají své studenty na výměnné pobyty do zahraničí. Ptejte se, s jakými zeměmi spolupracují a jaké jsou podmínky přijetí do výměnného programu. Soukromá vysoká škola Ostrava spolupracuje celkem s 16 cizími zeměmi a další přibývají. Na škole působí také zahraniční profesoři, kteří se věnují především oblasti výzkumu.
A co vůbec studovat pro uplatnění v zahraničí?
Měli bychom jeden významný tip. V posledních letech jsou hodně v kurzu technické obory a vedle určitě nešlápnete s informatikou. Na tento obor sice chodí hodně lidí, ale poptávka po nich stále roste. Nedostatek informatiků je po celém světě a dostat se v této oblasti za hranice není až tak složité.
Bakalářské obory Aplikovaná informatika – Management ICT a Aplikovaná informatika – Informační technologie mají také na VŠPP. Jinak se zaměřují na právo, podnikání a management, což jsou další obory, které budou potřeba vždy a všude. Žádná firma se neobejde bez dobrého manažera, na jehož pozici vás připraví právě bakalářské a magisterské studium na VŠPP.
Jsme tam, kde jste vy